BAZA WIEDZY & CASE STUDY

Przejęcie spółki przez grupę kapitałową. Jak poradzić sobie z nowymi wymogami?

Przed jakimi wyzwaniami stają zarządy przejmowanych spółek ?

Przejęcie spółki, nowe wyzwania dla zarządu

Coraz częściej zarówno mniejsze jak i większe polskie spółki stają się przedmiotem zainteresowania zagranicznych podmiotów. Zwykle nie posiadają rozbudowanych struktur administracyjnych. Obszar rachunkowości jest obsługiwany przez jedno lub kilku osobowy zespół, ewentualnie przez lokalne biuro rachunkowe.

 

Wyzwanie pojawia się w momencie gdy dochodzi do transakcji i dotychczas niezależny podmiot zaczyna funkcjonować w ramach większej , czasem międzynarodowej struktury. Sytuacja zmienia diametralnie optykę.

 

Zarządzający przejmowanym podmiotem stają przed wyzwaniem polegającym na konieczności dostosowania rachunkowości do wymogów panujących w krajowej lub zagranicznej spółce matce.

 

 

Podmiot przejmujący, oczekuje zwykle wielu dostosowań, w szczególności przebudowy planu kont, zmiany polityki rachunkowości, wprowadzenia nowych raportów w taki sposób aby umożliwić nadzór nad finansami spółki córki.

 

W przypadku przejęć przez podmioty zagraniczne dochodzi zwykle konieczność przygotowywania sprawozdań zgodnych z międzynarodowymi standardami rachunkowości (MSR), które to znacząco różnią się od sprawozdań opartych o polskie przepisy (są znacznie bardziej skomplikowane).

 

W zdecydowanej większości przypadków bez doświadczonego głównego księgowego rozumiejącego biznesową stronę działalności lub dużego biura rachunkowego posiadającego doświadczenie w podobnych operacjach, zarząd staje przed ścianą ograniczeń kompetencyjnych. Musi szukać najlepszego dla firmy rozwiązania.

Wymogi grup kapitałowej względem księgowości podmiotu przejmowanego

Rozwiązaniem może być zatrudnienie specjalisty – głównego księgowego z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, który to ułoży wszystkie procesy i przygotuje wszystkie konieczne zmiany.

 

Nie jest to jednak łatwe rozwiązanie, ponieważ z jednej strony wiąże się z wysokimi kosztami zatrudnienia takiego specjalisty, dostosowania stanowiska, zakupu licencji.

 

Z drugiej, samo znalezienie odpowiedniego kandydata, zweryfikowanie jego kompetencji, przekonanie do przyjęcia oferty stanowi jeszcze większe wyzwanie.

 

Bez odpowiedniej wiedzy łatwo zatrudnić osobę, która nie udźwignie zadania i po kilku miesiącach okaże się, że pomimo poniesionych kosztów, stoimy w miejscu. Co z perspektywy spółki matki zwykle jest nieakceptowalne.

Często wybieraną w podobnych sytuacjach przez zarządy opcją, jest powierzenie obszaru księgowości zewnętrznemu podmiotowi na zasadzie outsourcingu. Na rynku jest duża ilość firm zajmujących się rachunkowością. Poczynając od największych, globalnych graczy, takich jak firmy z tzw. “wielkiej czwórki”, przez duże i średnie biura rachunkowe po tysiące mniejszych firm działających w tym segmencie.

 

Jednak decydowana większość małych i średnich biur rachunkowych, specjalizuje się w prowadzeniu księgowości dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz w mniejszym stopniu dla większych podmiotów prowadzących pełną księgowość . Rzadkością są biura, które są w stanie przeprowadzić audyt, następnie zaprojektować i wdrożyć na potrzeby klienta plan kont wraz z powiązaną z nim polityką rachunkowości, niezbędną do opracowywania raportów na potrzeby controllingu i rachunkowości zarządczej.

 

Również niewiele biur posiada wiedzę, kwalifikacje i praktyczne doświadczenie w przygotowywaniu rozbudowanych raportów finansowych na potrzeby skonsolidowanych sprawozdań grupy kapitałowej, zwłaszcza gdy w grę wchodzą międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR).
Zatem podobnie jak to ma miejsce w przypadku poszukiwań odpowiedniego głównego księgowego, także tutaj bardzo duże znaczenie ma właściwy wybór partnera.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na outsourcing księgowy?

  1. Czy wśród obsługiwanych klientów są firmy raportujące do grup kapitałowych. Czy biuro ma doświadczenie w pracy z zespołami księgowymi z innych państw.
  2. Czy potrafi nawiązać dobre relacje, oparte nie tylko o merytorykę ale pewne wyczucie specyfiki kulturowej.
  3. Czy zespół potencjalnego partnera ma doświadczenie w przygotowywaniu sprawozdań finansowych zgodnych z międzynarodowymi standardami rachunkowości
  4. Czy biuro obsługuje różne, w szczególności globalne platformy do zarządzania finansami lub kadrami w przedsiębiorstwach (SAP, Microsoft, SAGE, Comarch, Enova itp.) . Jest to szczególnie ważne gdy spółka przejmująca korzysta z innego systemu niż system na którym dotychczas pracuje spółka przejmowana
  5. Czy biuro rachunkowe posiada na swoim pokładzie specjalistów z dziedziny podatków, czy potrafi doradzić w różnych “życiowych” problemach przed którymi stają firmy wchodzące do międzynarodowego środowiska
  6. Czy biuro posiada odpowiedniej wysokości polisy OC gwarantujące “bezpieczeństwo” w przypadku ewentualnego błędu. Często wartość polisy nijak nie zabezpiecza potencjalnych ryzyk.
  7. Czy biuro rachunkowe pracuje w oparciu o dobrze ułożone procesy, wykorzystując automatyzacje ograniczające ryzyko wystąpienia “ludzkich błędów”

JAKOŚĆ USŁUG POŚWIADCZAJĄ CERTYFIKATY

Co o nas mówią klienci?

Korzystaliśmy z usług kadrowo-płacowych oferowanych przez Mika Consulting podczas realizacji naszych umów w Europie Wschodniej. Pragniemy wyrazić zadowolenie z rzetelności świadczonych usług. Współpraca opierała się na wzajemnym zaufaniu. Mika Consulting Monika Sajkiewicz to solidny i godny polecenia partner.

C.P. Beck Head of Strategic Purchasing Europe, Middle East and Africa, JLG EMEA BV

Korzystaliśmy z usług kadrowo-płacowych oferowanych przez Mika Consulting podczas realizacji naszych umów w Europie Wschodniej. Pragniemy wyrazić zadowolenie z rzetelności świadczonych usług. Współpraca opierała się na wzajemnym zaufaniu. Mika Consulting Monika Sajkiewicz to solidny i godny polecenia partner.

C.P. Beck Head of Strategic Purchasing Europe, Middle East and Africa, JLG EMEA BV